Skip to content

Nakladatelství Maťa vydá Nové verše

Nové verše poprvé vyšly roku 1919 u nakladatele Františka Borového, tedy pět let po Gellnerově smrti. Tuto sbírku dnes člověk mohl sehnat pouze v antikvariátech právě v tomto téměř sto let starém vydání. Samozřejmě pokud se bavíme o papírové podobě a samostatné knize, jelikož Nové verše vyšly ve jak sbornících Gellnerova díla, tak i ve formě e-knihy.

Avšak pokud nejste šťastní majitelé původního vydání, tak věřte, že držet knihu fyzicky v ruce a listovat jejími stranami budete mít letos konečně možnost. Nakladatelství Maťa zařadilo Nové verše do svého editačního plánu a v prosinci (8. 12. 2016) kniha spatří světlo světa jako dvaadvacátý svazek z edice Bouře.

Po Radostech života (2011) a Po nás ať přijde potopa (2015) se tak dočká svého nového zpracování i třetí Gellnerova sbírka. Stejně jako předchozí knihy, budou i Nové verše doplněny o autorovy ilustrace. Básně si samozřejmě můžete přečíst už dnes přímo na zdejších stránkách – Nové verše.

nové verše
Nové verše, Maťa, 2016

Posmrtně vydaná sbírka básní Františka Gellnera pět let po jeho zmizení na haličské frontě. Je složená z básní asi z posledních deseti let, kdy už byl Gellner spíše novinářem než rozervaným básníkem. Z veršů je cítit jakési zklidnění autorova ducha, básně nejsou útočné ani nemají potřebu nikoho burcovat či pobuřovat. Jedná se spíše o jakési melancholické smíření s nesplněními sny a životními tragédiemi.

„Pes, kterého uzdravíš, tě nikdy nekousne. To je hlavní rozdíl mezi zvířetem a člověkem.“ Mark Twain